© M4cgitara elektryczna, gitara akustyczna, chórki
kompozytor, w zespole od 1984 do 1995

Pseudonim - Wurzel
Prawdziwe nazwisko - Michael Burston
Urodzony w Cheltenham, środkowa Anglia, 23.10.1949 roku
Zmarł w Londynie, 09.07.2011 roku

Wcześniej nieznany gitarzysta. Grywał z różnymi nieznanymi zespołami. Imał się różnych zawodów. Przez pewien okres swojego życia był nawet kapralem w wojsku i służył w Niemczech w Pierwszym Batalionie Gloucestershire. W tamtym czasie dostał przezwisko Wurzel, ponieważ był podobny do postaci z dziecięcego serialu telewizyjnego o nazwisku Worzel Gummidge, który był strachem na wróble.

Zadebiutował w Motorhead w 1984 roku. Pierwszy koncert z jego udziałem miał miejsce 26 kwietnia 1984 roku w Helsinkach. Od samego początku znakomicie wpasował się do zespołu i od razu zyskał sympatię fanów. W 1987 wydał swoją pierwszą solową EP "Bess", z którego tytułowy utwór znalazł się również, razem z nagraniami Motorhead, na ścieżce dźwiękowej filmu "Eat The Rich". Płytka, a w zasadzie tytułowy utwór okazał się dużym zaskoczeniem dla fanów jego macierzystego zespołu, ponieważ przypominał balladę... Gary Moore'a. Ale nie był to jedyny raz, kiedy Wurzel wszystkich zaskoczy.

W 1985 roku gra gościnnie na płycie grupy WARFARE "Metal Anarchy", którego produkcją zajął się sam Lemmy z udziałem producenta płyty Motorhead "Rock'n'Roll" Guy'a Bidmeada. W późniejszym czasie będzie jeszcze raz współpracował z frontmanem tej grupy, Evo.

W 1986 roku uczestniczy w akcji charytatywnej, której zadaniem było zebranie środków dla Broadreach House, centrum rehabilitacyjnego dla uzależnionych od narkotyków i alkoholu. Nagrywa utwór z zespołem FAIRPORT CONVENTION i Jonem Bennsem "Quazi-Be-Goode", który później zostaje wydany na singlu i składance "Where Would You Rather Be Tonight?".

W 1988 pojawia się gościnnie na płycie grupy ATOMGODS "WOW!", w którego składzie znaleźli się Algy Ward (b), Billy Liesegang (g), Steve Clark (dr), Trev Toms (v). Z niektórymi z nich będzie w przyszłości jeszcze współpracował.

W 1995 roku po nagraniu płyty "Sacrifice" odchodzi od Motorhead. Powód odejścia tłumaczy chęcią pracy na własny rachunek i odkrywaniem nowych horyzontów muzycznych. Zaraz po odejściu uczestniczy w krótkotrwałym projekcie o nazwie GANG SHOW. W składzie którego znaleźli się: Bill Hurley (v, INMATES), którego zastąpił z powodu choroby już na pierwszym występie Spike (v, ex-QUIREBOYS), a później Tyla (v, ex-DOGS D'AMOUR), a także Simon (b, ex-TATTOOED LOVE BOYS), później zastąpiony przez Marka "Snake" Luckhursta (b, ex-THUNDER) oraz Mick Ransome (d, ex- TATTOOED LOVE BOYS i PRAYING MANTIS). Zespół jednak nie nagrywa żadnej płyty.

Następnie razem z Evo (d, v, ex-WARFARE) i Algy Wardem (g, ex-TANK) zakładają zespół WARHEAD (nie mylić z belgijskim zespołem o tej samej nazwie) i nagrywają płytę "Warhead", będącą mieszanką stylów pierwotnych zespołów trzech liderów i zahaczającą o industrial. W nagraniu płyty uczestniczyli również Alan Ward (b), Chris Labron (keyb.), Julie Marley (chórki). Niestety grupa nie zdobyła popularności i więcej nic nie nagrała.

W 1995 roku powstał też projekt o nazwie WVKEAF. W tej dziwnej nazwie zawierały się inicjały ich członków, tj. Wurzel, Johnny Violent, Krusher Evil As Fuck. W 1997 roku wydali winylowy singiel w dwóch wersjach na którym znalazł się cover grupy VAN HALEN "Jump" w wersji... techno. Ale już w tym samym roku grupa się rozpadła.

W 1996 roku uczestniczy w nagraniu płyty grupy crustcore'owej (mieszanka punka, ekstremalnego metalu i hardcore’a) DISGUST, zatytułowanej "A World Of No Beauty".

W 1998 roku zaskakuje wszystkich ponownie, wydając solową płytę w zupełnie odmiennym gatunku niż to co dotychczas tworzył. Wychodzi płyta "Chill-Out Or Die" w podtytule "The Ambient Album" i zawiera eksperymentalną muzykę ambientową. Sam Wurzel powiedział o niej "Zawsze myślałem, że jeśli jest to właściwie zrobione, możesz użyć gitary elektrycznej w każdym stylu muzycznym".

Od 1998 roku Wurzel uczestniczył też w projekcie pod nazwą "Sex Drugs And HIV", który stworzył Mat Sargent (SHAM 69, CHELSEA, SPLODGE). Jest to projekt charytatywny, w którym uczestniczyło ponad 200 muzyków. Przez 15 lat stworzyli dwupłytowy album, który jeszcze nie został wydany (prawdopodobnie zostanie wydany w 2012 roku). Ponadto odbywały się koncerty pod szyldem ROCK'N'ROLL GYPSIES, w których częściowo uczestniczył też Wurzel. Pierwszy koncert, na którym wystąpił, odbył się 12.09.2000r. w Chislehurst Caves, w Kent, został on nagrany i sfilmowany. 27.12.2003 roku miał miejsce koncert na festiwalu Rock Am Turm w Meerbusch, w Niemczech. Warto też dodać, że w tym projekcie uczestniczył również Brian Robertson.

W 2001 roku Wurzel współpracował z zespołem z kręgu punk/oi SPLODGENESSABOUNDS. Pojawił się gościnnie na ich płycie "The Artful Splodger", a także zagrał kilka koncertów.

W czerwcu 2003 roku wystąpił na koncercie podczas “Garden of England Bike Show” z towarzyszącym zespołem (skład nie jest mi znany). Headlinerem podczas tego eventu był SAXON, który zaprosił Wurzela do wspólnego wykonania "Ace Of Spades".

W 2006 roku ponownie nawiązał do swoich ambientowo-elektronicznych zainteresowań, nagrywając w Belgii materiał nazwany "Trippin' Me Nuts Off - Live and Wankered in Leuven" (nieznane mi są dalsze losy tych nagrań).

Oczywiście nie można też nie wspomnieć o wielu gościnnych występach Wurzela na pojedynczych koncertach MOTORHEAD, jak m.in. kilkakrotnie w Hammersmith Apollo 27.11.2004, 22.11.2008, 28.11.2009, na Download Festival w Donnigton 13.06.2008, na Guilfest w Guilford 10.07.2009.

Wziął też udział w "School of Rock" czyli szkole rocka z młodymi ludźmi w Saffron Walden, w Essex 18.08.2009r.

W 2009 roku założył swój własny zespół LEADER OF DOWN w składzie: Würzel (g), Tim Atkinson (b), Steve Clarke (d, ex-FASTWAY, ATOMGODS, NECROPOLIS), Tom Franklin (v). Pojawiły się plany wydawnicze i koncertowe na rok 2010, w tym również zapowiedziano udział Lemmy'ego w nagraniach płyty, ale ostatecznie nie zrealizowano tych planów. Ostatnie koncerty z tym zespołem zagrał we Francji i na charytatywnym festiwalu "Never Mind The Bullocks" w Shrewsbury 25 czerwca.

9 lipca 2011 roku świat obiegła tragiczna wiadomość o śmierci Wurzela. Przyczyną śmierci był zawał. Zmarł nad ranem we własnym domu w Londynie, w dzielnicy Islington, znalazła go jego partnerka życiowa Jem Reeves. Jeszcze kilka dni wcześniej, w niedzielę 3 lipca, wystąpił gościnnie z nieznaną mu wcześniej grupą THE BLIND HEARTS podczas ulicznego festiwalu Cally Festival, w Londynie, blisko Kings Cross, niedaleko jego domu.

Wurzel był zawsze otwarty do innych ludzi. Świadczy o tym chociażby to, że chętnie grał gościnnie z różnymi kapelami, czasami zupełnie nieznanymi. Chętnie uczestniczył w akcjach charytatywnych, opisanych już wyżej. Zawsze miał czas dla fanów.
RIP

Dyskografia:

MOTORHEAD - No Remorse (1984) - Sacrifice (1995)
*dokładniejsze informacje na stronie Albumy

aktualizacja pozycji/updated item WARFARE - Metal Anarchy
LP | UK | 1985 | Neat Records (NEAT 1029)
LP | Hol | 1985 | Roadrunner (RR 9747)
LP | Esp | 1989 | Victoria (VLP 324)
CD | Eur | 28.08.2007 | Castle Music (CMRCD1536)

instrumentarium: gitara, chórki
utwory 1/10: Metal Anarchy

* Produkcją płyty zajął się sam LEMMY oraz Guy Bidmead!!! Wersja CD zawiera dodatkowe 7 utworów.

FAIRPORT CONVENTION with JON BENNS & WURZEL/MIKE SILVER - Quazi-Be-Goode/Where Would You Rather Be Tonight?
7" | 08.1986 | Sunrise (BONG 1)
instrumentarium: gitara
utwory 1/2: Quazi-Be-Goode

* Singiel promował płytę "Where Would You Rather Be Tonight?" wydaną w pażdzierniku tego samego roku.

V.A. - Where Would You Rather Be Tonight?
LP | 10.1986 | Sunrise Records (A40111M)
instrumentarium: gitara
utwory 1/14: Quazi-Be-Goode

* Utwór wykonany z Fairport Convention i Jonem Bennsem. Cały dochód ze sprzedaży tego albumu został przekazany dla Broadreach House, centrum rehabilitacyjnego dla uzależnionych od narkotyków i alkoholu.

WURZEL - Bess
EP12" | UK | 1987 | GWR Rec. (GWT4)
7" | UK | 1987 | GWR Rec. (GWR4)

instrumentarium: gitara
utwory 4/4: Bess/ Midnight In London/ People Say Im Crazy/ E.S.P.

* Na singlu 7" znalazły się dwa utwory: Bess/ People Say Im Crazy.

nowa pozycja/new item ATOMGODS - WOW!
LP | UK | 1988 | GWR Rec. (GWLP30)
instrumentarium: gitara
utwory ?/10: ?

* Jest na niej utwór pod tytułem "Slow Down Motorhead", być może właœnie w tym utworze gra Wurzel.

V.A. - Eat the Rich - original motion picture score
CD | '91 | Soundwings - Selected Sound Carrier (111.1102-2)
instrumentarium: gitara
utwory 1+6/13: Bess + utwory z Motorhead
*Soundtrack do filmu "Eat the Rich", zawierająca utwory Motorhead, Wurzela i nie tylko

WARHEAD - Warhead
LP/CD | 1995 | Communique (CMGCD011)
instrumentarium: gitara
utwory 11/11: Fear Zone/ Dancing The Unknown/ Touching Imagination/ Dark Victory/ Artistic Decline/ Atmospheric Chill/ Solitaire Dementia/ Dream Rehearsal/ Damned/ Ever Eternal/ Some Weird Sin

aktualizacja pozycji/updated item DISGUST - A World Of No Beauty
CD | 1996 | Nuclear Blast (27361 62322)
CD Digi | 11.02.2008 | Pol | Metal Mind Records (MASS CD 1147 DG)

instrumentarium: gitara
utwory 12/12: Intro/ The Result Of War/ Remember/ Eden/ The Last Embrace/ A Mothers Bleeding Heart/ Can Your Eyes See/ Just Another War Crime/ Evil Trade/ Blood Soaked Soil/ The Wounds Are Never Healed/ Hymn For A Dying Planet

* Płyta wydana ponownie przez polski Metal Mind z dodatkowymi utworami: Thrown Into Oblivion/ Relentless Slaughter/ What Kind Of Mind/ You Have No Right/ The Light of Death/ Anguished Cry/ Life Erased/ Outro

nowa pozycja/new item WVKEAF - Jump / Maximism
12" | 09.1997 | Safe (GBH 1007)
instrumentarium: gitara
utwory 4/4: Jump (Original Mix)/ Jump (Fist Mix)/ Maximism (Original Mix)/ Maximism (DJ Machine Gun Mix)

nowa pozycja/new item WVKEAF - Jump
12" Single Sided | 1997 | BeastWax (4)
instrumentarium: gitara
utwory 1/1: Jump (Original Mix)

WURZEL - Chill Out Or Die (The Ambient Album)
CD | 1998 | Cherry Red Records (BAH 034)
utwory 9/9: Electric Wave/ Anubis/ Barewires/ Supertrev/ Space Debris/ Karma For Katy/ Bliss In The Sack And Hat/ Surfing The Waveband/ The Final Moment

aktualizacja pozycji/updated item SPLODGENESSABOUNDS - The Artful Splodger
CD | 12.01.2001 | Captain Oi (AHOY CD 170)
instrumentarium: gitara
utwory 1/16: A Tinny or Two